top of page

Školní rok 2018/2019

BŘEZEN

4.-8.3. Ukončení masopustu, půst a zdravý životní styl

Týden zahajujeme ještě v masopustní náladě, a to přípravou vdolků a jejich smažením. Po období plném užívání si veselí a hojnosti však nastává čas se ztišit a uskrovnit, abychom do příchodu Velikonoc pročistili vše, co je třeba - ‘pohřbíme’ na čas paní Hudbu a zahájíme půst. Povídáme si o našem těle a jak jej udržovat ve zdraví, aby nám bylo dobře. Sbíráme také větvičky kočiček a tvoříme z vlny jejich obrázek. S předškoláky mimo jiné tŕenujeme čísla a zaměříme se na číslo šest “6”.

11.-15.3. Otvíráme téma 6 postních nedělí

Hned v pondělí necháváme s dětmi naklíčit hrách na “pučálku” (tradiční postní pokrm :) a předtím jej důkladně přebereme. Zahajujeme povídání o 1.postní neděli (tj. černá nebo liščí). Vyrábíme škrabošku lišky a každý den pečlivě proplachujeme a kontrolujeme namocěný hrách, aby se nám zrnka nekazila a zároveň měla dost vláhy k vyklíčení. Koncem týdne připravujeme těsto na preclíky a děti uválí z hadů různé tvary, které pak necháme do zlatova upéct. Část preclíků však další den ‘ukradla’ liška a tak se s dětmi vydáváme po ní pátrat. Naštěstí liška preclíky cestou poztrácela, takže je dětem odměnou, že nalezené preclíky mohou sníst :) V pátek již ukončujeme pučení/klíčení hrachu, abychom si jej mohli usmažit na slano i na sladko, a s chutí křupavou pučálku sezobeme.

18.-22.3. - 2.postní (sazometná) neděle

Význam slova “sazometná” - vymetání sazí, úklid, vytřídění a vyklizení nepotřebného. Týden začínáme výpravou po lese a úklidem odpadků, které zde nalezneme a do lesa nepatří. Ty poté třídíme podle materiálů do správných kontejnerů a také si hrajeme podobné hry. Pokračujeme úklidem kolem zázemí (dřevo, kamínky, prkna, odpadky, piliny…) a s pomocí nářadí nám jde ‘práce’ pěkně od ruky. Kluci se pro větší bezpečnost nás všech ujali i zatloukání trčících hřebíků z prken a trámků a moc si to užívali :)

S Jozífky se stavěl bytelný skřítčí domeček a zvládli jsme ve vatě namočit řeřichu, abychom navázali tématem setí, klíčení semen a probouzení nového života v zemi. ‘Úklidem’ se vytvořil prostor pro něco dalšího čerstvého, co může nyní vzejít, probudit se a vyrůst.

25.3. - 29.3 - 3.postní neděle - Kýchavná

Pokračujeme v témě zdravý a pečování o sebe, o své okolí, o přírodu. Povídáme si o našich emocích, o tom jak je důležité se cítít šťastný a radostný, že je v pořádku být i smutný, když se nám něco stane, nebo mít zlost. Učíme se ohleduplnosti nejen vůči kamarádovi, ale také vůči přírodě a její jarní křehkosti - netrháme právě vykouknuté kytičky, neničíme puky na stromech. Poslouchali jsme také stromy, jak se cítí na jaře, jestli se už probudili, nebo ještě spí, jak se cítí naše babička Hruška na louce, také jsme si u ní hráli. A začalo nacvičování divadla O zázračné studánce a vyprávění příběhu o jarní víle Ostaře.

ÚNOR

Únor začal podzimními prázdninami, a tedy ve školce jsme se potkali až 11.2.

11.-15.2. Vrcholí zima - ne-/viditelná příroda

Celý týden jsme si užívali výpravou ke skřítkům a případně dál do kopečka a povídali si a zpívali o stromech. Děti obsadily hromadu větví a chvojí, kde si hrály na ptáčky, kteří hnízdí, a na různá další zvířátka. Také jsme dělali oheň a děti si na něm opékaly listy alias “buřty a pak se těšily z jeho hašení. U rybníka zas rozbíjely tenké okraje ledu a potom válely sudy z kopečka. Odpolední čas po odpočinku trávily dle počasí buď venku na sluníčku, nebo v jurtě malováním složitějších mandal a kreslením stromečků - opadaná zimní koruna stromů má podobný tvar i vzhled, jako jsou jeho kořeny pod povrchem země.
Dopolední výpravy jsme si s dětmi zpříjemňovali písničkami a doprovodným hraním na hudební nástroje a připomněli jsme si také svátek sv. Valentýna. A každý vzpomněl, co a koho má nejraději :)

18.-22.2. Masopustní období

Tento týden jsme si představili, co je masopust, půst, maškara, a každý den se vžili do některého z řemesel (muzikant, pekař, kominík, doktor, kovář). Hrajeme hry a zpíváme písničky často s doprovodem hudebních nástrojů.

25.2.-1.3. Vrcholí veselí a připravujeme se na maškarní rej

Povídáme si o radosti, veselí, řádění, mlsání a kostýmech a celý týden provází veselé masopustní písničky o muzikantech, kominících, pečení, veselkách apod. S dětmi vyrábíme škrabošky a typické masopustní klobouky z papíru dokonce i společně s rodiči. Každý den pak mohou děti do školky nosit něco na zub pro všechny a chodit v různých maskách, ke kterým vymalováváme dětem i několikrát denně jejich obličeje, aby byly masky ještě autentičtější.

Také trénujeme naše smysly a vytvořili jsme s dětmi z různých přírodnin sluchové pexeso, do jehož tvorby i hraní se zapojili nejen předškoláci.

LEDEN

 První lednový týden jsme zahájili vzpomínkou na vánoce a na dárek, který nám udělal největší radost. S evidentním zájmem se všechny děti podělili o své zážitky a překvapení pod stromečkem. Bráška, či sestřička v maminčině bříšku patřili k těm nejsilnějším :-) Povídali jsme si ještě o Ježíškově narození a třech králích a darech, které přinesli. Nějaké krále (královny či princezny) si pak děti vyrobily z ruliček od papíru a z filcu a další dny tvořily královskou korunu či komety.

Ve středu jsme navíc s dětmi vyrobili před jurtou velkou kometu z chvojí z předvánoční spirály. A po odpoledním odpočinku se předškoláci zaměřili na výrobu vlastní malé komety, kterou si pak pečlivě vlepili do svých dračích zápisníků. V pátek jsme využili překrásnou bílou nadílku a i přes dosti mrazivé dopoledne strávili den sjížděním svahu a stavěním ze sněhu různých překážek a skokánků. Povídali jsme si o celém roce a vyrobili si krásné kalendáře ročních období s ikonami aktuálního počasí.

Úterý bylo navíc speciální návštěvou Muzea berounské keramiky, kde si děti vyráběly krásné obrázky vytlačováním do hlíny, a odpoledním plaváním v bazénu.

Druhý lednový týden jsme otevřeli tématem “zvířátka v zimě” a povídali i ukazovali si, kde a jak bydlí a co v zimě dělají. Za chladného větrného počasí jsme zapálili menší oheň a opakovali pravidla s ohněm i u něj. Při i té nejmenší sněhové nadílce jsme neváhali a brousili zmrzlý svah s popraškem, co to šlo. Stále si povídáme i o ročním koloběhu, obdobích a měsících a tvoření a činnosti s dětmi též navazují na tato témata - děti vyrobily krásný Strom ročních období, přiřazovali obrázky k odpovídajícímu měsíci, nebo malovali své oblíbené roční období. Zařadili jsme též písničky i pohádky se zvířátky (Boudo, budko; Červená Karkulka aj.) a hry Ježek spí nebo na 12 měsíčků. Děti si také namalovaly tučňáka nebo z vaty a papíru vyrobily krásné lední medvědy.

Další týden jsme zahájili mrazivým dnem a povídáním o tom, co cítíme, když je nám zima. Výprava k zamrzlému rybníku nám přinesla nejen všeobecnou radost, ale rovněž příjemně hřejivé paprsky slunce do našich tváří. Tvoření mraku plného padajících vloček, brusle či zmrzlého dortíku z přírodnin a pozorování rozmrzajícího kusu ledu ve vodě byla jen část aktivit, které vedle radovánek na zasněženém svahu děti zvládly. Cesta od rybníku zpátky nám vždy přinesla spoustu radosti a společné legrace a byla tím pestřejší, čím více bobů a sáněk děti osedlali :)

Poslední lednový týden jsme v pondělí začali návštěvou berounské městské knihovny a solné jeskyně v Laguně. V úterý v ranním kruhu padaly nápady, co všechno může být ze sněhu, ráno jsme strávili u rybníčka a potom jsme sledovali v maringotce zimní pohádku Ledová královna. Odpoledne jsme vytvářeli zimní obrázky pomocí inkoustu a zmizíku. Ve středu jsme vyrazili za horizont na druhou stranu kopce, kam krásně prosvítalo sluníčko. Věnovali jsme se stavění domečků, cvičení obratnosti na kmenech a vyhřívání se na sluníčku.

 

PROSINEC

Prosinec začal otevřením krásného adventního kalendáře a otázky z něj nás postupně jedna po druhé provázely každým dnem. První týden byl naplněný očekáváním zdobení vánočního stromečku společně se seniory z obce Trubská, kteří nás ve středu navštívili. Připravili jsme si s dětmi vyrobené hvězdy a další ozdůbky a také něco na zub, abychom naše hosty jak se patří pohostili. Vánoční koledy i přednes jsme nacvičovali též pilně, takže jsme si mohli u ozdobeného stromku všichni společně zazpívat a užít si tu pravou adventní náladu. A kromě válení těsta a vykrajování a pečení perníčků jsme nepropásli ani návštěvu Mikuláše s andělem a čertem. A jelikož všechny děti vykonaly za celý rok spoustu dobrých skutků a ještě pro Mikuláše namalovaly krásné obrázky, nadílka nikoho neminula. Závěrem týdne jsme přijali pozvání za zvířátky na farmu a užili si s párem pejsků překrásné dopoledne mezi koňmi, králíčky a kozami. Dozvěděli jsme se mnohé nejen o koních a jak se o ně starají, ale dokonce jsme si každý odnesli s sebou domů podkovu pro štěstí.

 

Druhý týden jsme zahájili výletem do Berouna na krasobruslařské vystoupení Kraso Beroun s názvem “Čtvero ročních období” a sdíleli jsme, jaká je naše oblíbená roční doba a proč. Odpoledne jsme navštívili solnou jeskyni, kde jsme též strávili krásné až relaxační chvíle s dětmi obklopeni krystaly soli a pískem. Sněžení a silný vítr následující den nás v lese inspirovalo ke hrám na zahřátí jako na Rybičky nebo Pozor, lavina a k odpolednímu tvoření vloček z papíru vystřihováním. Na sv. Lucii, patronku zraku a světla, jsme si zkusili ‘hry’, jaké to je bez zraku - děti se zavázanýma očima následovaly pouze štěkot psa, apod. Také si vyrobily malé svíčičky ze včelího vosku. A protože se pořádně ochladilo, koncem týdne jsme si zapalovali ohně, kde se všichni jak se patří ohřáli :)

 

Poslední předvánoční týden nás přivítal slunečným počasím, takže děti s chutí přinášely větve a chvojí od lesa k jurtě na naši spirálu a na verandě dokončovaly své perníčky. V úterý jsme s dětmi vyrazili vlakem do Prahy. Děti si v Betlémské kapli náramně užily výklad průvodkyně Alenky a krásnou výstavu Betlémů i ostatních maket a exponátů. Cestování i návštěvu kaple zvládly skvěle, z čehož máme velkou radost :-) Další mrazivý den jsme vyrazili na kopec a kluci pokračovali v bojovném poměřování sil, a tak bylo třeba si připomenout určitá důležitá pravidla :-o Kompletovali jsme též spirálu z chvojí na čtvrteční besídku a dokončovali a zdobili poslední perníčky. Čtvrteční odpoledne jsme se již připravovali na vánoční besídku s rodiči, po svačině sklízeli stoly a židle a chystali kožešiny na sezení. Užili jsme si krásný slavnostní podvečer. Ve společném kruhu s rodiči jsme sdíleli svá přání pro Studánku a zahráli a zazpívali si nacvičené koledy. Připomněli jsme si též, jak skvělá je radost z přijímání a dávání nejen vánočních dárků. Na závěr jsme si průchodem spirály odnášeli to zářivé světlo v nás zase o něco silnější. A právě o tom jsou svátky, které si užijme v pohodě, lásce a radosti se svými nejbližšími :) A abychom nemysleli jen na sebe, v pátek jsme zvířatkům do lesa vzali ke krmelci něco na zub, pro tyto chladné a tmavé dny v roce na přilepšenou. Děti si pak vyrobily každý svého andělíčka třeba k zavěšení na stromeček. Nechť nás všechny jeden takový provází nejen po celý příští rok 👼 Krásné svátky vánoční a šťastný nový rok všem. Těšíme se na vás a vaše děti opět v lednu!

LISTOPAD

První listopadový týden jsme vedli v duchu svátku Dušiček, povídali jsme si o rodině, svých blízcích i těch, kteří už tu mezi námi nejsou. Posílali jsme jim vzpomínku a světlo nejen v podobě zapálené svíčky u křížku v obci Trubská. 

Druhý týden jsme si připomněli legendu svatého Martina a právě jeho laskavostí, dobrosrdečností a odvahou se naplňoval celý tento čas. Nezapomněli jsme ani na jeho bílého koně a trénovali s dětmi za zpěvu svatomartinských písní jak 'osedlání' a vedení z pozice jezdce, tak poslušnost z pozice koníka :) Průběžně jsme vyráběli lampiony a připravovali se na slavnost svatého Martina, kterou téma tohoto týdne vrcholilo. Ještě jednou děkujeme všem za krásný zážitek i za úžasné svatomartinské rohlíčky, jež na slavnosti nemohly chybět ;-)

Třetí týden jsme prožili na téma odlétajících ptáků do teplých krajin. V kruhu si děti vzpomněli na mnoho rozličných druhů ptáků. Kromě naslouchání zvukům přírody v tichosti jsme si též užívali hru na odlétající vlaštovky či husí formace a vzpomínali, kdo ještě odlétá na zimu za teplem a kdo z ptáků naopak zůstává zde. A čím se tu pak ptáčci v zimě živí? Zkoušeli jsme zobat zrníčka a sypali ptáčkům do krmítka.

Čtvrtý týden byl plný zvířátek a povídání o jejich přezimování. A protože nám nasněžilo, využili jsme nadílku k bobování, koulovaní i stavění sněhuláků. Povídali jsme si o tom, jak která zvířátka bydlí a zda v zimě spí či nikoli. Celý čas jsme zpívali písničky o zvířátkách a v závěru týdne jsme si s dětmi zahráli i na zlého vlka v pohádce 'O Červené Karkulce'.

Poslední týden jsme zahájili téma Advent a pomalu se ladili na předvánoční přípravy. V rámci výletu do Berouna jsme navštívili Muzeum Českého krasu v Berouně s výstavou nejen o perníkovém řemesle a otestovali vodu v berounském Aquaparku, kde se myslím všichni patřičně vyřádili a unavili. Nezapomněli jsme ani na výrobu adventního věnce, na kterém budeme pravidelně zapalovat týden po týdnu jednu svíčku, až do oslav Ježíškova narození. 

ŘÍJEN

V říjnu už jsme všichni překonali stesk a navzájem se všichni dobře poznali a našli si své kamarády. Protože jsme dobře procvičili naše nožky, vydávali jsme se na větší a větší průzkum lesa, kde jsme nacházeli poklady lesa.

Hned v prvním týdnu nám počasí připravilo zkoušku naší odvahy a vůle, když z nenadání přišel vytrvalý déšť s větrem, promokli jsme a byla nám zima. Naštěstí jsme společně všechno překonali, naučili jsme se zahřát a i přes to všechno najít radost a chuť hrát si. Hned další den nás za to počasí odměnilo velmi krásným dnem, který jsme si naplno vychutnali, dětská fantazie přetékala vymýšlením krásných her, až jsme málem zapomněli na oběd.

V druhém týdnu jsme se zabývali koloběhem vody a počasím. Zaznamenávali jsme, jaké počasí nás během týdne provázelo. Poznávali jsme, jak moc je pro nás voda důležitá, k čemu ji potřebujeme a hráli jsme si na dešťové kapičky. Zahráli jsme si divadlo „O zvědavém štěňátku“, kterému někdo vypil všechnu vodu, a objevili jsme, jak to s tou vodou doopravdy je (vypařila se).

Ve třetím týdnu jsme se dívali kolem sebe, jak se mění příroda a jak listy stromů mění své barvy. Každý den jsme listy sbírali, vyráběli z nich, skládali obrázky a porovnávali barvy a odstíny. Poznávali jsme druhy stromů, které v lese potkáváme, zkoumali jsme jejich části (kmen, korunu, kůru i kořeny). Chlapci se kořeny s oblibou pokoušeli v zemi najít a odhrabávat z nich hlínu. Hráli jsme si na skřítky kořínky, kteří se o stromy starají i na datly, kdy si děti samy vymyslely datlí převlek a oťukávaly stromy. Nakonec nám na klády v lese zahrály krásný datlí koncert.

Ve čtvrtém týdnu jsme objevovali naše vlastní kořeny, povídali jsme si o naší rodině. Poznávali jsme, kdo všechno do ní patří, poznávali jsme, jak je pro nás důležitá a jak si vzájemně můžeme pomáhat. Protože i ve školce jsme něco jako rodina, povídali jsme si, jak si i mezi sebou pomáháme a staráme se o sebe. Proto ve čtvrtek proběhl malý rituál, kdy předškoláci, kteří jsou vzorem pro menší děti, dostali každý do opatrovnictví jedno z nových dětí, které budou provázet školním rokem a pomáhat mu s čím bude potřeba. Zároveň naši předškoláci, na důkaz svého postupu do předškolního věku, již mohou používat svůj nožík a také u oběda dostali velký talíř a příbor.

Měsíc říjen se chýlí ke konci, a my se těšíme, co nám přinese listopad J.

MĚSÍC ZÁŘÍ

Měsíc září je za námi a my se můžeme ohlédnout, jaký pro nás byl. Pro nové rodiče i děti byl jistě náročný a my jsme den pod ni sledovali pokroky, které všichni dělali. 
V prvním týdnu nás provázely pohádky, které se líbily všem. Pozorně poslouchali všechny děti i průvodci :). Po krásné pohádce jsme se vydávali poznávat okolí našeho zázemí. Při výletech na kraj lesa byla pro všechny děti největší radostí objevená louže, kterou maximálně prozkoumaly holínkami, klacky i kamínky. :) Protože pro malé děti byl i takový výlet náročný, aby se naši předškoláci nenudili a pořádně se vyřádili, vydávali se s Petrem na expedice na lov mamuta a s Richardem hlouběji do lesa stavět chýši. 
 V druhém týdnu jsme poznávali jaké ovoce a zeleninu máme rádi, kde roste a jak se o ně staráme. Někteří ještě na konci měsíce v ranním kroužku hrdě hlásili, že mají rádi pomeranč. :) Tahali jsme ze země řepu a "pekli" jsme makové koláčky. Protože koláčky byly jenom z papíru, ochutnávali děti alespoň mák, kterým jsme je zdobily. Naučili jsme se písničku "Měla babka čtyři jabka" a učili jsme porovnávat více a méně. Tato aktivita všechny zaujala, protože jsme porovnávali s opravdovými jablíčky, po kterých se jen zaprášilo.
 Ve třetím týdnu jsme trénovali naše nožky chůzí do kopečka a objevováním dalších částí našeho lesa. Poctivě jsme trénovali na slavnost Dožínek a ze všeho nejraději jsme volali na Dožínkovou vílu, která se pořád ne a ne objevit. K našemu týmu se přidal učitel Vojta, který se dětem od začátku zalíbil a rády jej tahali jako řepu ze země. Předškoláci se vydali na svůj iniciační výlet do Krkonoš, kde nám trošku zvlčili, ale také se vrátili jako ochotní pomocníci menších dětí. Sami od sebe dětem zapínají batůžky a pomáhají jim s čím je potřeba. Nakonec jsme se všichni potkali na krásné Dožínkové slavnosti, kterou jsme poděkovali za úrodu a přivítali podzim. Nakonec se nám ukázala i Dožínková víla.
 ve čtvrtém týdnu jsme se připravovali na zkoušku naší odvahy. Vyprávěli jsme si příběhy o hrdinech, o dobrých a zlých skutcích. Vyráběli svůj meč a korunu učili se šplhat z jámy po provazu, abychom se jako stateční hrdinové postavili drakovi, ukázali svou odvahu a získali svou zaslouženou odměnu.
Měsíc září - období sklizně - byl pro nás především měsícem získávání odvahy a učení otevřít se novému prostředí a lidem. Děkujeme všem dětem, rodičům i průvodcům za důvěru a projevenou odvahu i vzájemnou podporu. 

bottom of page