STUDÁNKA
LESNÍ ŠKOLA A ŠKOLKA
Z čeho vycházíme - pedagogická koncepce
-
V přístupu k dětem vycházíme z alternativních pedagogických přístupů jako je Montessori a Waldorfská pedagogika a inspirujeme se i principy Intuitivní pedagogiky.
-
Ovlivnily nás knihy jako Respektovat a být respektován, Vychováváme děti a rosteme s nimi od Naomi Aldort nebo Koncept kontinua od Jean Liedloffové. Jejich zásadami a principy se při komunikaci s dětmi snažíme řídit.
-
Náš výchovně-vzdělávací program je inspirován lesními mateřskými školkami v rámci Asociace LMŠ.
-
S dětmi jsme venku za každého počasí, pouze při hodně nepříznivých podmínkách se s dětmi uchylujeme do zázemí.
-
Poskytujeme dětem přirozené eko-výchovné působení.
-
Do výchovně-vzdělávací koncepce jsou zařazeny tematické oblasti z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzělávaní.
Dětem je umožněn individuální rozvoj v hlavních oblastech kompetencí předškolních dětí umocněný pravidelným pobytem v přirozeném prostředí přírody.
Hrubá a jemná motorika
V prostředí přírody nejsou předem uměle vytvořené rovné plochy, člověk se musí vypořádávat s nerovnostmi terénu. Tím se jednak zlepšuje motorika, zpevňuje posturální svalstvo a také vede k častějšímu zapojování centrální nervové soustavy.
Hrubá motorika se zlepšuje v přírodě tréninkem rovnováhy na nerovném povrchu, nošením větví, přeskakováním kořenů, lezením po stromě, klouzáním, což děti s velkou radostí každodenně v přírodě dělají.
Jemná motorika je zapojována prostřednictvím manipulace s drobnými přírodninami (jehličí, kaštany, bukvice, kamínky, tráva, plody, sázení semínek) a cílenými výtvarnými činnostmi.
Sociální kompetence
V přírodě vzniká řada situací vyžadujících spolupráci, respekt, řešení konfliktů dohodou.
Rozvoj komunikačních dovedností.
Věkově smíšená skupina nabízí řadu sociálních interakcí – starší pomůžou mladším, silnější slabším, naučí nás rozpoznávat své pocity a pocity druhého.
Rozvoj sebevědomí a sebepojetí
Rozpoznat vlastní hranice, pocity a potřeby (proměnlivost tělesné teploty při aktivitách).
Každé dítě si může najít strom, na který dokáže vylézt, větev, kterou přeskočí, rostlinu, kterou umí určit.
Navozování pocitů sdílení raději než soutěživé prostředí; ve svých schopnostech se mezi sebou lišíme.
Kreativita a fantazie
Přirozené prostředí přírody nenabízí předurčené činnosti ani předměty (hračky) na hraní. Děti si samy vybírají předměty a vymýšlejí hry.
Znalosti o přírodě a ekologii
Děti se učí tím, že pozorují přírodu z bezprostřední blízkosti. Zažijí proměnu místa v průběhu ročního cyklu, poznají jaké panují vztahy mezi živou a neživou přírodou, mezi zvířaty, rostlinami. Pochopí propojenost vzájemných vztahů i to, jakou tam ony zaujímají místo. Učí se celostnímu pohledu na svět. Budují si respekt k přírodním zákonitostem a ohleduplný vztah k životnímu prostředí.