STUDÁNKA
LESNÍ ŠKOLA A ŠKOLKA
LESNÍ KOMUNITNÍ ŠKOLA STUDÁNKA
Lesní komunitní škola funguje na principu individuálního vzdělávání. Děti jsou zapsané v registrované základní škole a v lesní komunitní škole se pravidelně potkávají a vzdělávají.
Naše lesní komunitní škola Studánka znamená:
-
Učitelé, kteří mají rádi svoje žáčky a práci s nimi.
-
Rodinná atmosféra v bezpečném a podnětném prostředí - vřelé, aktivní a přátelské vztahy mezi žáčky i mezi žáčky a jejich učiteli.
-
Individuální přístup respektující a zohledňující slabší i silnější stránky žáčků s cílem posílení slabších a rozvíjení silnějších.
-
Naprosto upřímná, vyčerpávající a flexibilní komunikace s rodiči - možnost individuálních konzultací i mimo definované termíny.
-
Zdravá a kvalitní strava (dopolední a odpolední svačina, oběd) za 60 korun na celý den.
-
Učíme se spolu - prezentacemi, projekty, hrou, sdílením, v dialogu.
-
Učíme se fyzicky - v pohybu, se zapojením všech smyslů a s názornými pomůckami, které si často vytváříme (i z materiálů z lesa).
-
Chyba je pro nás zdroj vědění.
-
Vedeme děti k sebevědomému, ale reálnému sebehodnocení a k objevování jejich silných stránek.
-
Testujeme bez známek - test je prostředkem ke kontrole nabytých znalostí a materiálem, s kterým se dá dál pracovat při odstraňování chyb.
-
Hodnotíme ústně, rozsáhle, podle pravdy.
-
Používáme pozitivní motivaci.
-
Měsíční školné pro školní rok 2022/2023 je ve výši 6400,- Kč.
Harmonogram lesní školy
-
Vyučování od 8.30 do 12:00 s navazujícím programem v družině do 16:30 (odpolední odpočinek s čtením, výtvarnou výchovou a jinými aktivitami vázanými na téma týdne, volná hra venku).
-
Výuka angličtiny jednou týdně v rozsahu dvou hodin formou poslechu, konverzace, hry i pracovních listů vevnitř i venku od prvního ročníku. Protože máme rádi matematiku, víme jak je důležitá a že se za předpokladu, že se učí správně, může stát oblíbeným předmětem pro její hravost, učíme matematiku Hejného metodou.
-
Používáme učebnice nakladatelství Fraus, které v případě Matematiky, Českého jazyka a Prvouky probíráme v celém jejich rozsahu.
Výhody konceptu lesní školy
-
I přes to, že naše děti zvládají uchopit učivo podle RVP v plném rozsahu, můžou být i nadále většinu dne venku.
-
Pro děti (jako i dospělé) je volný pobyt v rozmanitém terénu, na čerstvém vzduchu a v intuitivním volném pohybu fyzicky i psychicky prospěšný.
-
Je dokázané, že se děti venku lépe soustředí, jsou mémě unavené a šťastné.
-
K vyspělému rozvinutí jemné motoriky tolik důležité pro správné zvládnutí psacího vázaného písma je nutná rozvitá hrubá motorika. A ta se nejlépe trénuje pohybem v rozmanitém terénu (nikoli v tělocvičně).
-
Ke bdělé koncentraci dětí je důležité, aby byli tzv. vyběhané, spokojené a jejich krev byla dostatečně okysličena. Proto se děti nejlépe připraví k výuce ranním pobytem venku.
-
Nové témata vždy začínáme probírat venku, kde je mentální soustředění dětí nejlepší. Tady uchopují nové znalosti a mají skvělé nápady k jejich reálnému použití. V lavicích již jen sklízíme, co jsme venku zaseli. Opakujeme a dáváme do souvislostí. Testujeme, jak jsme učivo pochopili venku.
-
V průběhu týdne nabyté znalosti a získané schopnosti většinou ve čtvrtek aplikujeme v praxi. K tomu nám již od září dobře slouží vesnička Skřítkovice, kterou si děti postupně staví a modernizují v lese.
-
Každý týden jiné téma, kterému se věnujeme v průběhu pobytu a výuky venku i při učení z učebnic - protože informace získané různými přístupy a napříč předměty v rámci jednoho tématu již zůstávají.
-
Venku se učíme: pozorováním, zkoumáním, experimentováním, práci s názornými přírodními pomůckami, v pohybu, různými didaktickými hrami, které bychom zbytečně hráli vevnitř, když u nich dostatek prostoru a čerstvého vzduchu výuce jen pomáhá.
-
I při výuce venku využíváme: Hejného matematiku, logické úlohy, téměř všechny témata prvouky, hudební výchovu, tělesnou výchovu a v teplejších měsících i výtvarnou výchovu.
-
Vevnitř pak na venku nabyté znalosti a schopnosti navazujeme v didaktických hrách s dalšími pomůckami a při písemném a výtvarném vypracovávání úkolů z učebnic a pracovních sešitů.
Domácí úkoly
-
Domácí úkoly zadáváme vždy s ohledem na každého žáčka - každý může mít různé úkoly podle toho, co má posílit nebo dohnat (povinné úkoly) nebo taky čemu se chce více věnovat (dobrovolné úkoly).
-
Aby děti nemusely pro nácvik psaní a gramatiky psát texty poskládané z náhodných vět, dostávají i individuální úkoly vázané na téma následujícího týdne, ve kterých se seznámí s tématem a zároveň u práce s přečteným textem procvičí právě probírané učivo.
-
Víkendovníčky - jejich pravidelnost (psané v sobotu a v neděli) vede k pozitivnímu a silnému návyku vést si deníček i v budoucnu, jejich forma je skvělá pro trénink psacího písma, gramatiky, syntaxe a sémantiky, při přednášení víkendovníčku se dětí učí taky rétorice a jejich posluchači ohleduplnému a vědomému naslouchání.
-
Čtenářský list - čtení je krásné umění, zábava ale i pramen k informacím - proto motivujeme děti k tomu, aby každý měsíc přečetly alespoň jednu knížku - u přednesu jejího zpracování můžou děti inspirovat ostatní.
-
Rozsah domácích úkolů je u nás mnohem menší než ve standardních školách - jejich vypracování se děti věnují ve středu a o víkendu.
-
Cílem domácích úkolů, které zadáváme je:
-
posílit slabší stránky žáčka (například konkrétní početní příklady, nebo cvičení konkrétního písmenka, které žáčkovi nejde),
-
umožnit žáčkovi pracovat kreativně a zcela samostatně (sporadické úkoly k týdennímu tématu do expedičního deníčku),
-
trénovat psací písmo a gramatiku a rozvinout potenciál pro pozdější psaní slohových útvarů (ve víkendovníčku).
-
Individuální přístup ve vzdělávání našich žáčků
-
Jsme moc rádi, že díky menšímu kolektivu můžeme přistupovat ke každému žáčkovi individuálně.
-
Hledáme flexibilně způsoby, jak využít potenciál a individuální vybavení každého žáčka tak, aby měl i nadále k učení pozitivní vztah a aby mohl plně rozvinout svůj potenciál.
-
Posilujeme slabší stránky dětí - snažíme se využít všech znalostí oboru pedagogiky a psychologie, aby děti s pomalejším postupem v některých oblastech doběhly spolužáky bez extrémní zátěže.
-
Rozvíjíme silnější stránky každého - proto rychlejším a víc motivovaným žáčkům umožňujeme podílet se na učivu vyššího ročníku, pracovat ve spolupráci se starším spolužákem na projektu, který pak prezentuje svým vrstevníkům a pomáhat s výukou těm, kteří naopak potřebují víc individuální péče.
-
Každý je na něco nadaný. Každému proto umožňujeme rozvíjet znalosti a schopnosti, které má získat podle RVP i ve zcela individuálních projektech šitých na míru podle zájmů žáka. Individuální plány pro nadané žáky, průběžné hodnocení).
Děti z lesní komunitní školy Studánka:
-
poznávají svět kolem sebe ve své báječné složitosti originálními způsoby a radostí z objevování
-
zvládají kromě čtení a psaní i čtení s porozuměním a kritickým uvažováním
-
hledají vlastní řešení v matematických i životních úkolech
-
vnímají jinakost jako pozitivní hodnotu - umí jí poznat a ocenit
-
umějí naslouchat druhým a samotné se umí projevit, argumentovat a nacházet společné řešení
-
vyrůstají v rovnováze s ostatními dětmi i s přírodou - v sobě i kolem sebe
-
jsou šťastným a odpovědným dítkem s respektem k sobě stejně jako k druhým
Dokumenty a informace pro Lesní komunitní školu Studánka:
Souhlas zákon. zástupce s užitím osobních údajů škola 2021/2022
Vybavení dětí pro pobyt v lesní škole
Etický kodex a pravidla LMŠ a LKŠ
Provozní řád lesní mateřské školky Studánka 21/22
Jsme škola přátelská dětem a přírodě. Všem lidem napříč různým kulturám a planetě.
Každý den začínáme ranní oázou. Jedná se o ranní blok, ve kterém si zpíváme, čteme, reflektujeme text
a ladíme se na nový den.
Učíme hrou. Proto učíme matematiku Hejného metodou, která je postavená na hravosti dětí a jejich přirozené schopnosti logického myšlení.
Vnímáme každé dítě jako originál se svými vlastními silnými a slabšími stránkami a na jejich základě jsme připraveni motivovat a vysvětlovat učivo individuálně.
Jsme škola, která je otevřená různosti, metody v učení nevyjímaje. Proto se nebráníme například kombinaci genetické a analyticko-syntetické metody v psaní a čtení.
Většinu času trávíme venku v přírodě, která nás otužuje, inspiruje, učí a harmonizuje.
Příroda je naší učitelkou ne jenom když probíráme témata prvouky, ale i v hudební výchově, v rozvoji výtvarného umění, v češtině, matematice i angličtině.
Všechny předměty vyučujeme mimo časové bloky, napříč celým dopolednem, propojené v jeden mezipředmětový celek.
Podle hesla v zdravém těle, zdravý duch tužíme tělo i mysl pobytem a organizovaným ale i naprosto volným a spontánním pohybem v přírodě.
Důsledně děti seznamujeme i s morálními hodnotami, které upevňujeme napříč celým učivem, zejména v souvislosti s týdenními tematickými celky.